GnoJenje trate
Trava je zelo intenzivna kultura, saj jo pogosto kosimo. To pomeni, da enkrat tedensko s celotne površine poberemo ogromno hranilnih snovi. Teh snovi trata sama ni sposobna nadomestiti, zato postaja čedalje bolj bleda, šibka in redka, med rastlinami trav pa se pojavljajo mah in pleveli. Tudi če se odločimo za mulčenje in puščamo drobno sesekljano in dobro razporejeno pokošeno travo na trati, to ni dovolj za prehrano celotne površine trate. Trata najbolj potrebuje dušik, s pomočjo katerega raste, tvori beljakovine in ostaja lepo žametno zelena. Brez dušika trava slabo raste in porumeni. Vendar dušik ni dovolj. Korenine trav potrebujejo za svojo razrast tudi fosfor. Vse travne bilke potrebujejo kalij ki krepi odpornost proti suši, boleznim in mrazu. Gnojila za travo so vedno bolj kakovostna in hkrati tudi vedno bolj naravna, zato ne prihaja do onesnaženosti vodotokov in podtalnice.
TRATA POTREBUJE TUDI ORGANSKO SNOV
Pred setvijo trave tlom dodamo tudi veliko organske snovi v obliki visokokakovostnega organskega gnojila ki, ne vsebuje plevelnih semen. Tudi če trato že imamo, ji vsako pomlad dodamo tudi organsko gnojilo. Dodajanje organske snovi je zlasti pomembno na peščenih, kamnitih in s hranili slabo založenih tleh. Organsko gnojilo je pomembno tudi za trate na drugih vrstah tal, saj se iz kvalitetnega organskega gnojila počasi sprošča dušik v odvistnosti od temperature in je rastlini na voljo kar šest mesecev. Tako dobiva trata hranila enakomerno, ni nihanj v rasti, trava raste počasneje, enakomerno in postaja vse bolj gosta. Potrebno je manjkrat kositi, trata je lepo žametno zelena in bolj odporna na sušo in hojo.

DOGNOJEVANJE S SPECIALNIMI GNOJILI
Za dognojevanje izberemo posebej prilagojeno potrebam trate. Z njim dognojujemo vsaj trikrat med rastno dobo trav. Velja pravilo, da trato ki jo kosimo bolj pogosto, tudi gnojimo pogosteje. Prvič gnojimo spomladi marca ali aprila, drugič dognojujemo v maju ali juniju, še zadnjič pa gnojimo v septembru. Pozneje jeseni ne gnojimo več z dušičnimi gnojili, ker bi prepozno gnojenje povzročilo rast trave. Mlade travne bilke so pozimi preveč občutljive na mraz in bolezni. Tako smo spomladi močno razočarani nad videzom naše površine. Gnojimo zjutraj ali zvečer, ko ni vroče. Kadar dolgo ni dežja, po gnojenju trato močno zalijemo. V sušnem obdobju je najbolje trato okrepiti s posebnim vitaminskim kompleksom, ki zmanjšuje stres zaradi suše.
Copyright © 2008 - 20013 by Greenoasis
PRIJATELJI:| Google | Najdi.si | Yahoo.com | MONTAŽNE HIŠE | Planinec.si | Video iskalnik | apartmaji bled
